Φωτογραφίες: Κωνσταντίνος Ζήλος, Αλέξανδρος Ζήλος
Αν κάτι αγαπώ στα νησιά των Κυκλάδων είναι ότι σε κάποια από αυτά θα βρεις ακόμα παραδοσιακά πανηγύρια σε απομακρυσμένα ξωκλήσια που για να φτάσεις μπορεί να χρειάζεται αρκετό περπάτημα όμως η διαδρομή, η θέα κι όλη η μυσταγωγική ατμόσφαιρα που δημιουργείται σε αποζημειώνουν.
Σε ένα τέτοιο βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Ζήλος, φωτογράφος, συνεργάτης του FLAG και αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο την ατμόσφαιρα όλης της διαδικασίας. Οι πανηγυράδες όπως ονομάζονται οι άνθρωποι που έχουν υπευθύνη τους την εικόνα και την εκκλησία μαζί και με άλλους Αμοριανούς καλούνται ήδη από την προπαραμονή της γιορτής να βρεθούν στο ξωκλήσι για τις προετοιμασίες. «Κάθε προπαραμονή της γιορτής του Σταυρού, δηλαδή στις 12 Σεπτεμβρίου, ανεβαίνουν με τα γαϊδουριά τους ένα από τα πιο απόκρημνα μονοπάτια της Αμοργού με σκοπό να ξεκινήσουν τις ετοιμασίες για το μαγείρεμα και τον εορτασμό της γιορτής.
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 1 Το μοναστήρι του Αη Γιάννη του Θεολόγου - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/1α.jpg)
Συνήθως ξεκινούν κατά τις 5 η ώρα από την Λαγκάδα στην Αιγιάλη και παίρνουν τον δρόμο για τον Άγιο Ιωάννη τον Θεολόγο. Φτάνοντας εκεί έχεις κάνει σχεδόν την μισή και πιο ανώδυνη διαδρομή. Από εκεί και πέρα ξεκινάει το μονοπάτι να γίνεται πιο στενό», περιγράφει ο Κωνσταντίνος.
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 2 Η ανάβαση στο μοναστήρι από το μονοπάτι με τα γαϊδούρια - © Αλέξανδρος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/2α.jpg)
Φέτος, η θέα της διαδρομής. όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, αποζημίωσε τους επισκέπτες με ένα διαφορετικό ομιχλώδες τοπίο: «Όσο ανεβαίνεις η επιβλητική θέα σου κόβει την ανάσα, ενώ γεράκια και αετοί έσπασαν την μονοτονία του αέρα».
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 3 Η θέα διασχίζοντας το μονοπάτι - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/3α.jpg)
Πέρα από το εκκλησιαστικό μέρος της σύναξης, δεσπόζοντα χαρακτήρα στο πανηγύρι έχει το φαγητό. «Φτάνοντας στο κατάλευκο εκκλησάκι που δεσπόζει εκεί στην άκρη του νησιού, οι μάγειρες άρχισαν να ξεφορτώνουν τα υλικά για να ξεκινήσουν τις προετοιμασίες. Και φυσικά, μαγειρεύουν για όσους θα διανυκτερεύσουν εκεί».
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 4 Στην τελευταία στροφη του μονοπάτιου ξεπροβάλλει το εκκλησάκι του Σταυρού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/4α-1.jpg)
Όπως λέει ο Κωνσταντίνος Ζήλος, σε ένα τέτοιο πανηγύρι από το τραπέζι ποτέ δεν λείπει το «μελίπαστο» – Αμοργιανό σκληρό τυρί και φυσικά το κρασί. Μετά το βραδινό γεύμα, ο κόσμος πάει για ύπνο και ο ίδιος παρατηρεί τα ξημερώματα τον ήλιο που ανατέλλει μέσα από την θάλασσα: «Είναι από τις πιο όμορφες Ανατολές που θα δεις στο νησί και αν έχει και άπνοια, είναι ευδιάκριτα και όλα τα νησιά τριγύρω».
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 5 Το εκκλησάκι του Σταυρού σκεπασμένο από σύννεφο - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/5α.jpg)
Το πρωί τα καζάνια παίρνουν φωτιά. Το μενού επιβάλλει κρέας που παραδοσιακά είναι κατσίκι με τον ζωμό του να χρησιμοποιείται για πιλάφι ή για πατάτες.
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 6 Ο Δημήτρης, ο μάγειρας φτιάχνει βραδινό για όσους θα διανυκτερεύσουν - © Αλέξανδρος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/6α.jpg)
«Όσο το φαγητό σιγοβράζει, άλλοι πάνε να ταΐσουν και να δώσουν νερό στα γαϊδούρια κι άλλοι υποδέχονται τον κόσμο που αρχίζει να καταφθάνει γεμίζοντας τα ποτήρια με κρασί. Η λειτουργία έχει ξεκινήσει ήδη από τις 7 στο εκκλησάκι και γύρω στις 10 σταματά. Ακολουθεί ο εσπερινός, ο οποίος γίνεται νωρίς για να προλάβουν όλοι να φύγουν πριν νυχτώσει. Ο παπάς θα βγει από το εκκλησάκι με την εικόνα για να πάει να ευλογήσει το φαγητό στα μαγειρεία και μετά ξεκινάει το σερβίρισμα», εξηγεί ο Κωνσταντίνος για την διαδικασία και καταλήγει:
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 7 Ο Δημήτρης με τον Νικόλα προετοιμάζουν το βραδινό - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/7α.jpg)
«Όταν φάει και ο τελευταίος, συγκεντρώνονται τα πάντα από τους ντόπιους και τους επισκέπτες και παίρνουν τον δρόμο της επιστροφής. Η εμπειρία όμως δεν έχει τελείωσει εδώ, αφού κατά την κατάβαση, περνώντας από τον Θεολόγο, εκεί θα είναι ο Γιώργος προσφέροντας καφέ και κηρήθρα με μέλι σε όσους περνούν από το αποθηκάκι του».
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 8 Συγκεντρωμένοι στην τράπεζα για το βραδινό - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/8α.jpg)
Και του χρόνου!
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 9 Οι παλαιότεροι αφηγούνται ιστορίες του τόπου - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/9α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 10 Το εκκλησάκι του Σταυρού υπό το φως του φεγγαριού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/10α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 11 Ανατολή στο εκκλησάκι του Σταυρού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/11α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 12 Η θέα από την πίσω πλευρά στο ξωκλήσι - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/12α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 13 Οι ετοιμασίες για το φαγητό ξεκινούν - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/13α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 14 Ο Νικόλας δίνει νέρο και φαγητό στο γαϊδούρι του - © Αλέξανδρος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/14α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 15 Το νερο έχει μπει στα καζάνια και η φωτιά έχει ανάψει - © Αλέξανδρος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/15α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 16 Το κρέας είναι στο καζάνι και ο Νικόλας το ανακατεύει - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/16α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 17 Το ξωκλήσι του Σταυρού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/17α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 18 Ο πάτερ Αντώνης επιστρέφει στο εκκλησάκι μετά την ευλογία του φαγητού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/18α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 19 Ο παπα - Κώστας επιστρέφει στο εκκλησάκι μέτα την ευλογία του φαγητού - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/19α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 20 Ο Δημήτρης μοιράζει τις μερίδες στους επισκέπτες - © Αλέξανδρος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/20α.jpg)
![Φωτογραφίες από ένα ξεχωριστό Κυκλαδίτικο πανηγύρι στην Αμοργό 21 Ο Γιώργος μοιράζει κηρήθρα στους περαστικούς έξω από τον Θεολόγο - © Κωνσταντίνος Ζήλος](https://flaginlife.gr/wp-content/uploads/2022/09/22α.jpg)